İşyeri Hekimi Kimdir ?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görev yapmak üzere yetkilendirilmiş, Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği belgesine sahip hekimdir.

İş Güvenliği Uzmanı Görevleri Nelerdir ?

  • İşyerinde, Çalışma Ortamı Gözetimi Ve Çalışanların Sağlık Gözetimi İle İlgili Danışmanlık Yapar.
  • Kantin, Yemekhane, Soyunma Odası, Duş Ve Tuvaletlerin Bakımı Ve Temizliği Konusunda Gerekli Kontroller Yapar Ve Tavsiyelerde Bulunur.
  • İş Sağlığı, Hijyen, Toplu Koruma Yöntemleri Ve Kişisel Koruyucu Donanımı Hakkında Tavsiyelerde Bulunur.
  • İşyerinde Sağlığa Zararlı Risklerin Değerlendirmesi Ve Önlenmesi İle İlgili Mevzuata Göre Yapılması Gereken Sağlık Muayenelerini Yapar.
  • İşyerinde Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü İçin Yayılmayı Önlemek Ve Bağışıklamayı Sağlamak İçin Portör Muayenelerinin Yapılmasını Sağlar.

İşyeri Hekimi Çalışma Süreleri

– Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 5 dakika
– Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika
– Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 15 dakika

Az tehlikeli sınıfta yer alan 2000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 2000 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 2000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak tehlike sınıfına uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

Tehlikeli sınıfta yer alan 1000 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 1000 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak tehlike sınıfına uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan 750 ve daha fazla işçisi olan işyerlerinde her 750 işçi için tam gün çalışacak en az bir işyeri hekimi görevlendirilir. İşçi sayısının 750 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan işçi sayısı göz önünde bulundurularak tehlike sınıfına uygun yeteri kadar işyeri hekimi ek olarak görevlendirilir.

Tüm hizmetlerimiz şehit çocuklarına bedelsizdir.

Tesis Yönetim Hizmetleri
Sağlık
Eğitim, Danışmanlık ve Denetim
Ana sayfa