CAREGiversSM Uzmanları Tarafından Hazırlanan 8 Tavsiye

Suçlu hissetmeye başlamadan ara verin
Dublin’de evde bakım uzmanı olan Maggie şunları söyledi,

“Evde bakım hizmeti sağlayan veya evinde sevdiği birisine bakan, onunla ilgilenen herkes için tavsiyede bulunabileceğim tek şey; kendilerini suçlu hissetmeden her ay en az birkaç kez kendilerine zaman ayırmalarıdır. Zihni açılmış, kendisiyle barışık bir bakıcı bakım sağladığı kişi için çok daha iyi bir hizmet sağlayabilir.

Sevdiklerinizin iyi görünmesine yardımcı olmak kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabilir
Galway şehrinden evde bakım uzmanı Theresa:

“Saçlarını yıkamak, taramak veya şekil vermek kendilerini yenilenmiş hissetmelerini ve daha iyi bir ruh halinde olmalarını büyük ölçüde artırabilir. Kilo alımına veya kaybına bağlı olarak değişen vücut şekline göre elbiselerini yenileyin.”

Belli aralıklarla özgür hissetmelerini sağlayın
Phiolemena’da yaşayan evde bakım uzmanı Laois:

“Aile bireyinizin hayatlarının basit kısımlarını bile sürekli hatırladığını düşünmeyin. Müzik, televizyon, güncel olaylar, seyahat ve en sevilen yiyecekler gibi hep bildikleri şeyleri her zaman hatırlayamayabileceğini unutmayın. Her zaman görüştüğü birisini, yan komşusunu hatta sizi bile hatırlayamıyor olabilir. Onlara biraz kişisel alan bırakın; istediklerinde yardımcı olun, unutmalarına veya hatırlamalarına izin verin.”

Düzenli olarak arayın ya da ziyaret edin
Evde bakım uzmanı Ellen:

“Evde bakım hizmeti verdiğim yıllarda, çoğu zaman dışarı çıkamayan yaşlıların çoğunun yalnızlık çektiğini fark ettim. Telefonları nadiren çalar, genelde tüm gün içeridedirler. Farklı sesler duymak isterler ancak bu diğer insanları ziyaret etmek veya kamusal alanlarda vakit geçirmek istemeleri anlamına gelmeyebilir. Dolayısıyla dışarı çıkmaya zorlamak yerine telefonla arayabilir, özel günlerde bir mektup veya tebrik kartı gönderebilirsiniz. Bu durum birisi tarafından önem verildiği hissini hatırlatabilir.”

Değişimlerini veya eylemlerini kabullenin
Evde bakım uzmanı Michael:

“Fiziksel bir sakatlık veya davranışsal bir problem olsun, sevdiğiniz kişinin hatırladığınız kişi olmadığını iyi biliniz. Geri adım atın ve onlarla barışık kalmanın tek yolunun oldukları gibi kabullenin.”

Asla kendilerini aciz hissettirmeyin
Evde bakım uzmanı Michael ekliyor:

“Tekerlekli sandalyeden kalkmalarına yardım etmek gibi onlar için utanç verici olabilecek şeyleri düşünerek hareket edin. Olabildiğince yaratıcı olun. Neler olup bittiğine dair kafa karışıklığı yaşıyorsa geçmişiyle ilgili sorular sorarak, yapmayı sevdiği şeyleri öğrenerek ve faaliyetler önererek karmaşayı hafifletin.”

Sabırlı ve saygılı olun
Evde bakım uzmanı Rose:

“Onların bakıma ihtiyaç duymalarının nedeni ne olursa olsun, sevdiklerinize olan yaklaşımınız ve bağımsızlıklarına saygılı davranmanız önemlidir. Sabretmeniz gerekiyor.”

Yardım almayı düşünün
Bir başkasıyla ilgilenmek için kendinize de iyi bakmanız gerekir. Çevrenizdeki kişiler size yardım teklif ederse yardımı kabul edin. Sevdiğiniz kişiye bakım hizmeti sağlarken kendinizi yetersiz hissediyor veya daha fazla faydalı bilgi öğrenmek istiyorsanız Acıbadem Mobil evde bakım uzmanları tarafından yardım alabilir, evde bakım hizmeti talep edebilirsiniz.

Tüm hizmetlerimiz şehit çocuklarına bedelsizdir.

Tesis Yönetim Hizmetleri
İSG
Eğitim, Danışmanlık ve Denetim
Ana sayfa