Uzun Dönem Bakım

Uzun dönem bakım için acil durumları beklememek erkenden karar almak en doğrusudur. Aşağıda yer alan öneriler uzun süreli bir bakımın türüne ve maliyetine karar vermek için size yardımcı olacaktır.
Uzun dönem bakım; yardıma ve bakıma ihtiyacı olan ileri yaştaki bireylerin zamana yayılarak devam eden evde ya da profesyonel bir mekanda gerçekleşecek bakımıdır.
Bu bakıma yönelik karar alınması ancak erken dönemde konuşulursa daha sağlıklı olur. Bir yaralanmayı ya da bir hastalığı beklemek geç kalınmasına neden olabilir.
Aşağıdaki maddeler uzun dönem bakım türlerini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Uzun Dönem Bakımı Hakkında Fikir Sahibi Olun

Uzun dönem bakımın çeşitlerini anlamanız bakıma ihtiyacı olan yakınınız için en iyisini seçmenizi sağlar.
Evde bakım: Kişisel olarak görevi üstlenen bir yardımcı ya da bu işi profesyonel olarak yapan bir şirketin görevlisi yakınınız için gerekli tüm sorumlulukları üstlenebilir. Örneğin yakınınıza banyo yapma konusunda, kıyafeti değiştirmesinde ve diğer tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılamasında yardımcı olabilir. Destek veren kişi kişisel bakımın dışında evin temizliği, yemek pişirilmesi ve alışveriş konusunda da yakınınıza yardımcı olabilir. Evde bakım yapan hemşireler de yakınınızın sağlığını güvenli ellere emanet etmenize yardımcı olacaktır.
Yaşlı bakım merkezi: Yardıma ihtiyacı olan yakınınızın tüm ihtiyaçları ile ilgilenecek yemeğinden çamaşırlarının temizliğine kadar onun tüm işlerini üstlenecek görevlilerin yer aldığı merkezler sevdiğiniz yakınınızın bakımını dilediğiniz gibi karşılayabilir.
Uzun dönem bakım hizmeti alacak yakınınız ile birlikte değerlendirin
Eğer uzun dönem bakıma ihtiyacı olan bir yakınınız var ise ve siz onun için bir bakım merkezi ya da bir bakıcı araştırıyorsanız bu konu hakkındaki tüm araştırma ve görüşlerinizi yakınınıza da danışın.
Şimdiden plan yapın
Yakınınızın uzun süreli bakıma tam da şuan ihtiyacı olmayabilir fakat son dakikaya kalmadan şimdiden ilgili merkez ve görevlileri şimdiden araştırmaya başlayın. Böylece karar değişikliği yapmaya ya da daha çok araştırma yapmaya vaktiniz olur.
Bir yardımcının faydalarına konuşmalarınızda sık sık yer verin
Eğer anneniz ya da babanız günlük ihtiyaçlarını karşılamada kimi zorluklar çekiyor ise ona bu zorlukları yaşadığı zamanda hemen bakıcılardan ve bakım hizmeti veren tesislerden bahsedin. Ya da örneğin yakınınız size bir sohbet esnasında artık tek başına duş almakta ne kadar zorluk çektiğini anlattı. Siz de bu noktada hemen kişisel bakım hizmeti veren profesyonellerden ona bahsedin ve hizmetin ona ne kadar faydası dokunacağını vurgulayın.
Yakınınızın düşünce ve konu hakkındaki fikirlerini öğrenin
Sevdiğiniz yakınınız ruhsal ve zihinsel olarak kendi kararlarını verebilecek yetide ise onun kendi başına karar vermesine izin verin. Ancak yaşadığı hayat bir destek olmadan onun sağlığını tehdit edecek duruma geldiyse kararlarını şekillendirmek için diretin.

Tüm hizmetlerimiz şehit çocuklarına bedelsizdir.

Tesis Yönetim Hizmetleri
İSG
Eğitim, Danışmanlık ve Denetim
Ana sayfa